اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ، صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ، وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
شنبه, 05 خرداد 1397 - Saturday, 26 May 2018
کد خبـر : 540
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ ۰۵:۴۴

صاحب “مفاتیح الجنان” را بیشتر بشناسیم…

عده اى علاقه مند بودند که لااقل فریضه خود را با مرحوم حاج شیخ عباس قمى بجا آورند و به همین اندازه از فیض وجودش بهره مند شده باشند.
 
یکى از عادات این مرد شریف این بود. که اغلب اوقات، فریضه خویش را در مساجد متروکه بجا مى آورد. اتفاقأ به محض اطلاع مردم روز به روز بر کثرت جمعیت افزوده مى شد.
 
تا بحدى که آن مسجد، مورد علاقه مردم و به دست عده اى برومند تعمیر مى گردید. پس از انجام مقصدش، دیگر به نماز در آن مسجد حاضر نمى شد و یک مسجد متروکه و مخروبه دیگر را انتخاب مى کرد!
 
و بدون اطلاع مردم چند نوبت اداء فریضه را در آنجا انجام مى داد. پس از چند روز مردم مطلع شده و از راههاى بسیار دور براى درک نماز ایشان به آن مسجد مى شتافتند و به این سبب، مساجد مخروبه، معمور [آباد] مى شد.
 
و هر زمان جمعیت کثیرى در نماز خود مشاهده مى کرد و یا به واسطه کثرت جمعیت، مکبرى تکبیر مى گفت، پس از آن روز دیگر به نماز حاضر نمى شد!
 
و پیوسته مراقب احوالات خود بود. شب و روز به وظایف خود اشتغال داشت و اهم شغل او تالیف بود. از درک فیض منبر و مواعظ و نصایح ایشان عموم طبقات استفاده مى بردند.
 
 
منبع: مقدمه تحفه الاحباب محدث قمى.

 

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه

حدیث هفته

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297

جامعه وعاظ بوشهر

    

ارسال مقالات

مقالات خود را برای ما ارسال نمایید.