اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ، صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ، وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 - Saturday, 21 April 2018
کد خبـر : 591
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۰۱
دسته: برگزیده
پرینت
ایمیل

وصيت‌‏نامه سياسى حضرت فاطمه زهرا(س) براى بيدارساختن افكار خفته جامعه نگاشته شد

امام جمعه سیراف گفت: وصيت‌‏نامه سياسى حضرت فاطمه زهرا(س) براى بيدارساختن افكار خفته و توجه افكار عمومى و عدم بهره‌‏بردارى حاكمان سياسى وقت از مراسم سوگوارى و دفن آن ‏حضرت نگاشته شد.

حجت‌الاسلام محمدصادق عاشوری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه بندر سیراف استان بوشهر اظهار داشت: مشى سیاسى حضرت فاطمه(س) آگاهانه، توأم با بینش و بصیرت، اندیشیده و حساب‏ شده، انتخابى و گزینش‏ شده و مبتنى بر ایمان و عقیده است.
 
 وی افزود: هدف وی سعادت انسان‌ها و نجات از بردگى‌ ها و ذلت‌ ها و تضمین و فراهم آوردن مبادى ارزش‌ هاى معقول در جامعه است و مى‌ خواهد جامعه‌ اى بسازد که در آن انسان‌هاا زندگى کنند نه چون بره تسلیم و بی‌‏رأى و بى‌‏محتوا باشند.
 
امام جمعه سیراف تصریح کرد: آنچه در این ‏راه از شأن و سیاست حضرت فاطمه(س) به‏ دور است، حیله‌ گرى، فریب‌کارى، وعده‌‏هاى تو خالى در دل، تحمیق در استحمار مردم و گندم‌‏نماى جوفروش بودن است.
 
 وی افزود: این سره و خالص‌بودن بدان خاطر است که سیاست فاطمه(س) از اسلام مایه مى‌‏گیرد و در اسلام حیله و نیرنگ، بر سر مردم کلاه گذشتن و با خلق خدا حُقه‌‏بازى‌کردن وجود ندارد، باید راست و مستقیم به پیش رفت، چه مردم بپذیرند و چه نپذیرند.
 
امام جمعه سیراف گفت: حضرت فاطمه(س) هم‌چون سیاست‌‏مدارى قهرمان، به تکلیف و رسالت الهى خویش عمل ‏کرد و براى روشن‌ساختن افکار عمومى از انحراف مسیر امامت، چهل شبانه‌‏روز دست امامان حسن و حسین(ع) را ‏گرفت و سوار بر مرکبى شد و همراه با حضرت على(ع) به درِ خانه مهاجر و انصار ‏رفت تا آن‏ها را نسبت به غفلتى که دچار آن شده‌‏اند و انحراف موجود، بیدار و غافلان و راحت‌ طلبان را هوشیار سازد.
 
عاشوری یادآور شد: حضرت فاطمه زهرا(س) در حقیقت، با رایزنى سیاسى خود، با یاران رسول(ص) اتمام حجت ‏کرد و همچون دیپلماتى آگاه، با حضور خویش سعى ‏نمود مسیر انحراف امّت را روشن و مسیر واقعى را که امامت على(ع) است مشخص کند تا در فرداى قیامت، براى صاحبان زر، زور، تزویر و عافیت‌ طلبانى که فریب خورده‌‏اند، بهانه‌ اى وجود نداشته باشد.
 
وی عنوان کرد: شیوه مبارزاتى دیگر حضرت فاطمه زهرا(س) دادن آگاهى و رشد سیاسى به زنان مهاجر و انصاری بود که بدین ‏وسیله، آتش مبارزه در خانواده‌ هاى مدینه وارد مى‌‏شد که این مبارز سیاسى شکست ‏ناپذیر، که تمام تاب و توان خود را در دفاع از حریم ولایت و امامت قرار داده بود، به‏ علت تلاش بیش از حد، ناتوان شد.
 
امام جمعه سیراف گفت: به‏ همین‏ دلیل، پس از مدتى فاطمه زهرا(س) به‏ علت بیمارى و ضعف، در خانه بسترى شد و وقتى خبر بیمارى آن‏ حضرت در مدینه پیچید، زنان مهاجر و انصار، که وامدار تعلیم و تربیت فرهنگى آن‏ حضرت بودند، براى عیادت او به خانه‌ اش آمدند و وقتى از حال آن‏ حضرت جویا شدند، از حال خود نگفت، بلکه در دفاع از حریم ولایت به سخن پرداخت و از سستى مردانشان سخن راند که حق را فراموش و سکوت اختیار کرده‌اند. بازتاب سخنان دخت پیامبر به‏ تدریج، در درون خانه ‏ها آتشى به ‏پا کرد و انقلابى پرخروش را جهت داد که به حریم خانه‏ ها راه یافت و نطفه‏ هاى آگاهى و شعور را بارور کرد.
 
عاشوری گفت: این شیوه مبارزه نشان مى‌‏دهد اگر در جامعه‏‌اى به جاى مشغول ساختن زنان به خود، براى آن‌ ها کار فرهنگى و فکرى صورت گیرد و به آنان آگاهى سیاسى داده شود، آنان بهتر می‌‏توانند در شناخت حق و حقیقت بدون تعارف‏‌هاى دیپلماتیک و بازى‌‏هاى سیاسى وارد صحنه شوند و به دفاع بپردازند.
 
وی ادامه داد: مصداق این حقیقت در انقلاب اسلامى ما نمود پیدا کرد، حضور زنان و پیش‌تازى آنان در صحنه مبارزات انقلاب و پشتیبانى از جنگ و فعالیت‌ هاى پشت جبهه، این نظریه را ثابت مى‏‌کند که حرکت زنان ایران وامدار مبارزات سیاسى اسوه و الگوى زنان جهان حضرت زهرا(س) بوده است.
 
امام جمعه سیراف اظهار داشت: تاکتیک کوبنده دیگرى که صدیقه طاهره(س) اتخاذ کرد و ضربه سهمگینى بر حکومت وقت وارد آورد، وصیت‌‏نامه سیاسى آن‏ حضرت است که براى بیدارساختن افکار خفته و توجه افکار عمومى و عدم بهره‌‏بردارى حاکمان سیاسى وقت از مراسم سوگوارى و دفن آن ‏حضرت نگاشته شد.
 
 وی ادامه داد: حضرت زهرا(س) در وصیت‏ نامه سیاسى خود تأکید کرد که حضرت على(ع)، ولیّ بر حق، باید به آن عمل کند، چنان‏ که تا بدان روز هیچ سیاست‏‌مدارى چنین آگاهانه و مدبّرانه و با آن ظرافت‏‌هاى سیاسى، عمل نکرده بود، بلکه شیوه‏ اى بکر و تازه بود که از سوى سیاست‌‏مدارى حرفه ‏اى به‏ خاطر دفاع از حریم ولایت و تحقیر موقعیت سیاسى خلیفه وقت اتخاذ شده بود.
 
 عاشوری عنوان کرد: حضرت فاطمه(س) وصیت کرد که احدى از کسانى‏ که به او ستم کرده‌‏اند در تشیع جنازه‏‌اش حاضر نشوند و شبانه او را دفن کنند، در حقیقت با این وصیت‌‏نامه، حربه سیاسى از دست حاکمان وقت گرفته شد، آنان مى‌‏خواستند در مرگ آن‏ حضرت با مرثیه‌‏سرایى و اشک و ماتم و ارادت به آن ‏حضرت و تأسف از رحلت او، مخالفت‌‏ها و مبارزات حضرت زهرا(س) را در دفاع از حریم ولایت تحت‌‏الشعاع قرار دهند و خلافت غاصبانه خود را در اذهان جامعه برحق جلوه‏ گر سازند اما دفن شبانه آن‏ حضرت و نامشخص بودن مکان دفن ایشان، این سؤال را در میان امّت اسلامى ایجاد کرد که چرا دخت گرامى پیامبر و یگانه گوهر گران‏ قدر او چنین وصیّتى کرده است؟
 
امام جمعه سیراف گفت: با عمل به وصیّت آن‏ حضرت توسط حضرت على(ع)، اذهان جامعه دچار شک و تردید شد و تا حد زیادى مشروعیت خلیفه وقت زیر سؤال رفت و مظلومیت آن‏ حضرت بیشتر نمایان گردید.
نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه

حدیث هفته

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

جامعه وعاظ بوشهر

    

ارسال مقالات

مقالات خود را برای ما ارسال نمایید.