اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ، صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ، وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
شنبه, 05 خرداد 1397 - Saturday, 26 May 2018
کد خبـر : 728
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۵۲
دسته: اخبار
پرینت
ایمیل

آموزش و پرورش در تمدن اسلامی نقش راهبردی و استراتژیک دارد

 

آیت الله صفایی بوشهری پیش از ظهر دیروز در همایش مبلغان مذهبی مدارس استان بوشهر در کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی(ره) به موضوع تمدن اسلامی اشاره کرد و گفت: تمدن اسلامی هدف هر نظام برخاسته از متن اسلام و تنها راه نجات بشریت از اضلاعی برخوردار است که یکی از مهمترین اضلاع این تمدن توسعه و پیشرفت در حوزه علم و فناوری و رسیدن به خودکفایی و تولید و مرجعیت علمی است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر بیان داشت: این یکی از ارکان مهم ایجاد این تمدن است و بُعد دیگر آن نهادینه کردن فرهنگ اصیل انسانی چه در حوزه فردی انسان و چه در حوزه جامعه و اجتماع است.

آیت الله صفایی بوشهری دیگر اضلاع تمدن اسلامی را مدیریت کارآمد و اجتماعی، مدیریت در ثمر و بازتولید پروژه نوین و بروز و بلکه فوق روز و تلاش و جهادگری تمامی ارکان مدیریتی در راستای تحقق این تمدن عنوان کرد و گفت: آموزش و پرورش در تمامی این اضلاع نقش راهبردی و استراتژیک دارد به همین دلیل در عرصه بررسی های مهندسی تمدن تمامی تئورسین های تمدن قائل به این هستند که مهمترین مرکز مهندسین تمدن اسلامی آموزش و پرورش است چون هم آموزش شکل می گیرد و هم در حوزه معماری آموزشی علم، یک فرد 12 سال در بهترین سن آموزش قرار دارد.

ایشان ادامه داد: به همین جهت در عرصه علم باید چنان عمل کنیم که دانش آموزان دارای اندیشه تولید علم و مرجعیت علم باشند و این با هدایت های مقام معظم رهبری در جنبش نرم افزاری شدنی است.

آیت الله صفایی بوشهری رشد علمی کشور را 13 برابر حد متوسط جهان دانست و تصریح کرد: در رکن دوم تمدن اسلامی که عرصه فرهنگ و پرورش شخصیتی این فرهنگ است نقش آموزش و پرورش مهم و راهبردی است.

ایشان گفت: اگر بخواهیم شخصیت های پرورش یافته ای داشته باشیم باید آموزش و پرورش اسلامی از حیث مدیریتی و نگاه جمعی در عرصه های چالش زای حوزه اجتماعی داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر ابراز کرد: شخصیت هر انسان دارای یک بازه زمانی خاص است هرچند که بخشی از آن ژنتیکی است اما تمامی روانشناسان جهان قالب شکل گیری شخصیت انسان را از دوره هفت الی 18 سالگی عنوان می کنند یعنی همان زمانی که فرزندان در آموزش و پرورش هستند.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه معماری شخصیت هر انسان در دورانی تحصیل در آموزش و پرورش است گفت: بنابراین آموزش و پرورش عرصه پرورش و شخصیت هر فرد است.

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه

حدیث هفته

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398

جامعه وعاظ بوشهر

    

ارسال مقالات

مقالات خود را برای ما ارسال نمایید.